Publikacje

Jestem autorką wielu artykułów popularyzatorskich, poświęconych kulturze wyżywienia i historii jedzenia, publikowanych na łamach ogólnokrajowych i lokalnych portali, gazet czy czasopism.

Przez kilka lat regularnie współpracowałam z Instytutem Adama Mickiewicza w Warszawie, pisząc dla portalu culture.pl. W latach 2015 - 2019 w krakowskiej Gazecie Wyborczej prowadziłam cotygodniową rubrykę pt. "Historie kuchenne". Współpracuję z magazynem USTA, Kuchnia i innymi. Jestem współautorką książki pt. "Kapłony i szczeżuje. Opowieść o zapomnianej kuchni polskiej", którą napisałam wraz z moim mentorem od kuchni historycznej, profesorem Jarosławem Dumanowskim. Opracowywałam także broszury promocyjne, informacyjne, wstępy do publikacji, wykłady czy prezentacje. W lipcu 2021 roku ukaże się moja druga książka, poświęcona historii mięsa.




Sztukamięs ze szlachtuza. Nieopowiedziana historia mięsa

Po raz pierwszy w historii łatwy dostęp do mięsa ma każdy Polak. Jeszcze wiek temu nasi przodkowie mogli tylko o tym pomarzyć, dziś jednak żyjemy w erze przesytu i hodowli przemysłowych. Pytanie o zasadność jedzenia mięsa nigdy nie było bardziej aktualne. Jedni twierdzą, że jest ono passé, inni uważają, że to nasza polska tradycja. Jak jest naprawdę?

Ta książka powstała, ponieważ wierzę, że jako „obywatele świata" powinniśmy znać naszą historię. Zanim więc sięgniecie po smażoną pierś brojlera lub grilowaną karkówkę z tucznika, poznajcie prawdziwą historię polskiego mięsa i odkryjcie dawny świat polskiej kuchni, w której pekefleisz, pierśnik czy kapłon królowały nie tylko od święta.


kliknij, by kupić książkę

Kapłony i szczeżuje. Opowieść o zapomnianej kuchni polskiej

Jestem współautorką poczytnej książki pt. "Kapłony i szczeżuje. Opowieść o zapomnianej kuchni polskiej" wydanej w 2018 roku nakładem Wydawnictwa Czarne. Kapłon, czyli wykastrowany i tuczony kogut, był popularnym składnikiem dawnej kuchni magnackiej. Z kolei tajemniczo brzmiące szczeżuje, które większość z nas kojarzy raczej z popularną piosenką śpiewaną kilka dekad temu przez Irenę Kwiatkowską, niż z pożywieniem, urozmaicały jadłospis najbiedniejszych warstw ludności. Do jadania tych ostatnich nie zachęcam. Do przeczytania książki - jak najbardziej.

Wywiad dla Polskiego Radia

Wywiad dla Radia Kraków


kliknij, by kupić książkę

Apetyt na Polskę

Jestem współautorką tekstów do książki kucharskiej opracowanej przez zespół magazynu USTA z okazji EXPO w Mediolanie w 2015 roku. Książka zdobyła nagrodę na Festiwalu Smaku w Grucznie. W środku smaczne i nowoczesne przepisy autorstwa szefa Witka Iwańskiego, Elizy Mórawskiej, Michała Gniłki, Marysi Przybyszewskiej i innych.

Kliknij, by looknąć na książkę


Le renaissance de la cuisine polonaise

W 2013 roku Instytut Polski w Paryżu zlecił mi organizację wydarzenia promującego kuchnię polską podczas święta gastronomii - Fête de la Gastronomie. Z tej okazji zaprojektowałam i opracowałam broszurę promocyjną pt "La renaissance de la cuisine polonaise" ("Renesans kuchni polskiej"). Kubki smakowe Francuzów podbiły najlepsze polskie nalewki, marynowane minogi, polskie raki czy plastry miodu przywiezione przez szefa Aleksandra Barona, a serca opowieści profesora Jarosława Dumanowskiego o potrawach „à la polonaise”. Kliknij, by obejrzeć film przygotowany z tej okazji !

Obejrzyj wideo

La renaissance de la cuisine polonaise

W 2014 roku na zlecenie Instytutu Polskiego w Paryżu koordynowałam organizację wydarzenia kulinarnego promującego kuchnię Małopolski. Dla francuskich dziennikarzy opracowałam też broszurę informacyjną o kuchni regionu. Potrawy z wykorzystaniem najlepszych małopolskich produktów gotował szef Adam Chrząstowski. Ekipa renomowanego czasopisma Côte Est odwiedziła najlepsze krakowskie restauracje oraz producentów lokalnej żywności, w czego efekcie opublikowano na łamach magazynu obszerny reportaż o kuchni małopolskiej.


La renaissance de la cuisine polonaise

Trzecia edycja paryskiego wydarzenia z cyklu „La renaissance de la cuisine polonaise” odbyła się pod znakiem gastronomii warszawskiej i polskich serów zagrodowych, które do stolicy Francji przywiózł niestrudzony ich znawca i odkrywca, Gieno Mientkiewicz. Potrawy inspirowane przedwojenną kuchnią warszawską przyrządził szef Paweł Oszczyk. Wszystko opisałam w książeczce opracowanej dla Instytutu Polskiego w Paryżu w 2015 roku.


Instytut Adama Mickiewicza

W latach 2013 – 2019 współpracowałam z Instytutem Adama Mickiewicza w Warszawie. Dla portalu culture.pl napisałam kilkadziesiąt artykułów poświęconych kuchni polskiej – tej dawnej, zapomnianej, jak i współczesnej. Część z nich przetłumaczono na język angielski. Rekordy popularności bił wpis o kuchni kombinowanej, erzatzowej, czyli kuchni…PRL!

All my articles in English language

Moje artykuły w języku polskim


Gazeta Wyborcza

Lata 2015 – 2018 to okres mojej współpracy z krakowską Gazetą Wyborczą. Ile masła było w dawnym maśle? Co to perduty? Dlaczego z kuchni krakowskiej zniknął głąbik krakowski? Czy dawni Polacy jadali parmezan? Tym i innym opowieściom o dawnej kuchni poświęcona była moja cotygodniowa rubryka pt. „Historie kuchenne”.

Link do moich niektórych tekstów


Magazyn USTA

Dla magazynu USTA, jednego z najciekawszych tytułów na polskim rynku prasy kulinarno – kulturalnej, napisałam szereg artykułów poświęconych dawnej kuchni i jej zapomnianym bohaterom, ale nie tylko. Przykład ? Przeczytajcie poniższy wywiad z profesorem Hervé This – francuskim naukowcem, guru gastronomii molekularnej.

Kliknij i czytaj o T-bone z fiolki... :)


Magazyn KUCHNIA

Kliknij i przeczytaj.. :)